Організація харчування дітей в дошкільному закладі
Однією з умов збереження та зміцнення здоров'я дитини, підвищення опору її організму до хвороб, і як наслідок успішності у навчанні є повноцінне харчування. Саме тому медичні працівники та адміністрація закладу приділяють велику увагу даному питанню.
Організація харчування дітей у дошкільному навчальному закладі здійснюється відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах» (із змінами) від 22листопада 2004 р. № 1591, Порядку організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах, затвердженого спільним наказом Міністерства охорони здоров'я України та Міністерства освіти і науки України від 1 червня 2005 р. № 242/329, Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах, затвердженої спільним наказом Міністерства освіти і науки України та Міністерства охорони здоров'я України від 17 квітня 2006 р. № 298/227 (із змінами відповідно до наказу МОН молодьспорту України від 26.02.2013 р. № 202/165), інших чинних санітарних норм та правил.
Відповідно до штатного розпису заклад дошкільної освіти укомплектовано працівниками, які забезпечують організацію харчування.
У закладі встановлено доцільний трьохразовий режим харчування, наявні меню-вивіски, графіки видачі їжі (затверджені завідувачем), добові проби. Призначені відповідальні особи за організацію харчування та відповідальна особа за зняття проби з готових страв.
Відповідно до вимог організовано питний режим.
Ведеться контроль за дотриманням правил організації харчування з боку медперсоналу та педагогів.
Вихователі та помічники вихователів ЗДО беруть активну участь в організації харчування дітей, формують у них культуру харчування та розуміння значення прийому їжі для нормального функціонування організму. Дітей привчають сідати за стіл охайними, з чистими руками, сидіти за столом правильно та користуватись столовим приладдям (столовою та чайною ложками, виделкою та ножем). Дітей середньої та старшої груп навчають чергувати: сервірувати столи, збирати використаний посуд, використовувати санітарний одяг.
У дошкільному закладі наявні картотеки страв, орієнтовні двотижневі, сезонні меню, затверджені Держпродслужбою, щоденні меню-розкладки, котрі відповідають картотекам страв.
Заклад дошкільної освіти забезпечений проточною холодною та гарячою водою. Технологічне та холодильне обладнання знаходиться в робочому стані, є необхідна кількість посуду, який промаркований і використовується за призначенням.
В закладі наявний весь набір продуктів закуплених на відкритих тендерних торгах Департаменту освіти та науки.
Всі продукти харчування, що надходять, відповідають вимогам державних стандартів, супроводжуються документами, що засвідчують їх якість. В закладі створена бракеражна комісія.
Зберігаються продукти в спеціально обладнаній коморі, овочесховищі, холодильниках, де забезпечено дотримання санітарних норм, в тому числі товарне сусідство, температурний режим тощо. Дані про безпечність якості продуктів та термін їх реалізації систематично фіксується в Журналі бракеражу сирої продукції. Облік продовольчої сировини фіксується в Книзі складського обліку продуктів.
Аналіз виконання норм харчування основних продуктів за навчальний рік показав, що в цілому харчування вихованців дошкільного закладу здійснюється наближено до норм.
Пільги в оплаті за харчування станом на 01.01.2021 року були встановлені:
для дітей із сімей учасників бойових дій (безкоштовно);
для дітей з малозабезпечених сімей (безкоштовно);
для дітей із багатодітних сімей (50%);
Правильно організоване, поживне, багате на вітаміни харчування - добрий засіб зміцнення організму дитини. І саме за самопочуттям малят, їх фізичним станом, індексом здоров'я оцінюємо ефективність своєї роботи.